Rozszerzone naczynka na nogach – przyczyny, metody usuwania

Styl życia, tryb pracy czy predyspozycje genetyczne mogą przyczynić się do powstawania rozszerzonych naczynek na nogach, nazywanych pajączkami. Są to drobne, czerwone lub sine nitki na skórze, które wynikają z kruchości naczyń włosowatych. Jak można się ich pozbyć? Przedstawiamy skuteczne zabiegi, z których można skorzystać w dobrych klinikach medycyny estetycznej.

Przyczyny powstawania rozszerzonych naczynek na nogach

Rozszerzone naczynka na nogach to powszechna przypadłość. Wynikają one z nieprawidłowości w obrębie drobnych naczyń krwionośnych, najczęściej z osłabienia ich ścianek. Czynniki, które przyczyniają się do powstawania pajączków na nogach to m.in.:

  • predyspozycje genetyczne, występowanie rozszerzonych naczynek u członków rodziny,
  • zmiany hormonalne w organizmie, np. podczas ciąży, menopauzy czy stosowania środków antykoncepcyjnych,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • starzenie się organizmu – z wiekiem ściany naczyń krwionośnych słabną,
  • nadmierne obciążenie nóg, np. poprzez długotrwałe stanie, siedzenie lub przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała.

Metody zamykania naczynek na nogach

Rozszerzone naczynka na nogach to niedoskonałości, których większość osób wolałaby się pozbyć. Z pomocą zabiegów medycyny estetycznej, wykonywanych m.in. w Klinice Estell Forest w Warszawie, jest to możliwe. Specjaliści polecają następujące procedury:

Skleroterapia

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja oraz wykonanie badania USG naczyń krwionośnych – nie powinny mieć one średnicy większej niż 8 mm. Skleroterapia to mało inwazyjna procedura usuwania pajączków poprzez iniekcyjne wprowadzenie specjalnej pianki bezpośrednio do światła naczynia. Procedura trwa od 20 do 30 minut. Efektem jest sklejenie się ścianek naczynka, zwłóknienie i wchłonięcie przez organizm. Przez około tydzień po skleroterapii należy nosić specjalne pończochy uciskowe. Rezultaty widoczne są po 3-4 tygodniach. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie 4-6 sesji.

Laserowe usuwanie naczynek

Zabieg nie wymaga od Pacjenta szczególnego przygotowania. Emitowany przez laser strumień światła kierowany jest na obszar występowania pajączków. Energia pochłaniana jest przez hemoglobinę – dochodzi do podgrzania i termicznego zniszczenia naczynka. Laser wyposażony jest w skuteczny system chłodzenia naskórka, co przyczynia się do zniwelowania dolegliwości bólowych podczas laseroterapii. Laserowe zamykanie naczynek jest mało inwazyjne, nie wymaga okresu rekonwalescencji ani noszenia pończoch uciskowych. Bezpośrednio po zastosowaniu lasera skóra może być tylko lekko obrzęknięta, co nie przeszkadza w powrocie do codziennych obowiązków. Przez kilka dni zaleca się używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Efekty widoczne są od razu, ale dla całkowitego pozbycia się pajączków z danego obszaru często konieczna jest seria 3-4 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach.

Gdzie na zabieg zamykania naczynek?

Zabiegi zamykania naczynek to mało inwazyjne procedury, które jednak powinny zostać wykonane przez doświadczonego specjalistę – najlepiej przez dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Procedura poprzedzona jest konsultacją, w trakcie której omawiany jest przebieg i oczekiwane efekty. Rozmowa ze specjalistą jest również konieczna w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Jeśli chcesz poznać inne zastosowania lasera w medycynie estetycznej, odwiedź stronę Find Beauty Expert po więcej informacji.

Photo of author

Lucjan